Regulatory głośności.


1. Rezystorowe.
Są zbudowane z oporowego dzielnika (skokowe) lub z potencjometru (płynne). Przełącznik przełącza poszczególne odgałęzienia i w ten sposób zmienia poziom głośności. Dużą wada tych regulatorów jest strata cieplna, która powstaje w rezystorach i stanowi pewne niebezpieczeństwo pożarowe. Posiadają również stosunkowo małą sprawność. Przy projektowaniu i obliczaniu mocy centrali radiowej należy również brać pod uwagę owe straty. Dużym plusem jest ich niska cena. Wersje z potencjometrem mają tę wadę, że po upływie czasu dochodzi do nadpalenia iskrami drogi oporowej w potencjometrze.

Sposób połączenia regulatorów transformatorowych z uwzględnieniem. Regulatora typu DEXON.

Sposób połączenia regulatorów transformatorowych z uwzględnieniem. Regulatora typu DEXON.
Rezystorowy regulator w systemie ABB TANGO.Rezystorowy regulator w systemie ABB TANGO.
Rezystorowy regulator w systemie ABB TANGO.

Zwróćcie uwagę na załączenie wymuszonego odbioru. W prawym wariancie z potencjometrem. Wymuszony sygnał bezpośrednio na wyjście. Jest to proste, tanie, często stosowane, ale wadą jest wzajemne oddziaływanie na głośniki. Dlatego jakościowo lepsze jest połączenie z rezystorami niż za pomocą potencjometru.

2. Transformatorowe regulatory głośności.
W transformatorowych regulatorach głośności stosuje się transformatory z przełożeniem 1:1 wykorzystując połączenia odgałęźne. Często regulatory te są częścią transformatora przekładniowego i wtedy stosunek przekładni jest inny. Dużą zaletą jest minimalna strata cieplna i dlatego są bezpieczne pod względem pożarowym. Sprawność tych regulatorów wynosi 95 %.

Sposób połączenia regulatorów transformatorowych z uwzględnieniem Regulatora typu DEXON.
Sposób połączenia regulatorów transformatorowych z uwzględnieniem Regulatora typu DEXON.
Transformatorowy regulator głośności.Transformatorowy regulator głośności.
Transformatorowy regulator głośności.

następna >>