Stosowane zasady rozprowadzenia sygnału dźwiękowego.


1. System z niska impedancją.
Jest podstawowym systemem stosowanym na małych przestrzeniach i małej odległości, gdzie zakłada się małe straty mocy na przesyłanym sygnale. System składa się z klasycznych zestawów głośnikowych połączonych ze wzmacniaczem, tak jak to zwykle stosujemy w domowym HIFI, z tym, że w tym przypadku stosujemy więcej par zestawów głośnikowych załączonych szeregowo-równolegle. Przy czym należy zwrócić uwagę na całkowitą impedancję. Praktycznie ten system nadaje się max. do 4 par zestawów głośnikowych np. do małego sklepiku.
Wszystko właściwie zależy od mocy pobranej zestawów głośnikowych, mocy wzmacniacza, którym bardzo często jest zwykła wieża HIFI. W tym przypadku jest konieczność zastosowania większych przekrojów kabli łączeniowych. W tych systemach nagłośnienia nie są spełnione aspekty bezpieczeństwa na wyjątkowe sytuacje.

Przykład rozprowadzenia systemu z niską impedancją.
Przykład rozprowadzenia systemu z niską impedancją.
 

2. System z wysoką impedancją.
Powód zastosowania konwersji na wyższy poziom napięcia jest całkowicie zrozumiały - wraz z długością przewodu rosną straty powstałe na tym przewodzie, a my chcemy te straty zminimalizować.
Straty mocy są zależne od wielkości przepływającego przez przewód prądu. Z tego względu staramy się ten przepływający prąd jak najwięcej obniżyć na co nam pozwala konwersja na poziomie 100V.

Przykład rozprowadzenia systemu z wysoką impedancją.
Przykład rozprowadzenia systemu z wysoką impedancją.

Jeśli popatrzymy na schemat widzimy, ze sygnał o niskiej częstotliwości i niskim poziomie jest od razu za źródłem sygnału przeniesiony na wyższy poziom (przy pełnym wzbudzeniu 0 dB = 100 Vrms) i w ten sposób zwiększony sygnał jest rozprowadzony do sieci. Widzimy, że źródło sygnału w naszym przypadku centrala 100 V zawiera transformator 100V, który sygnał wyjściowy zwiększa napięciowo.
Transformator jest odpowiednio dostosowany mocą do mocy centrali. Na drugiej stronie na końcu połączeń znajdują się zestawy głośnikowe 100V, które znowu posiadają transformatory 100V, tym razem dostosowane do mocy pobranej zestawu. W praktyce oznacza to, że suma mocy poszczególnych transformatorów 100V zestawów głośnikowych musi dać minimalnie moc centrali.
Musimy również pamiętać o tym, że należy zostawić pewną rezerwę mocy. Ten warunek jest bardzo ważny przy projektowaniu i obliczaniu całego 100V rozprowadzenia nagłośnienia przestrzennego.
Wzór.

Dla n głośników z przekładniowymi transformatorami o mocy Ptr i po doliczeniu 10 % rezerwy otrzymujemy moc całkowita centrali Pcelk
Wzór.

Jako standaryzowane poziomy przyjęto 100V, 70V, 110V lub 50V. Te standaryzowane wartości można osiągnąć nie tylko za pośrednictwem transformatorów na wyjściu, ale również innymi metodami. Te inne metody są przedmiotem zainteresowania i pracy wielu konstruktorów.
Przy długich sieciach np. miejski radiowęzeł, często spotykamy się z tzw. przystosowaniem impedancji, dlatego, że długie sieci stanowią zazwyczaj długie kable z rozproszonymi parametrami. Przystosowanie impedancji osiągamy stosując specjalny transformator lub w prostszych rozwiązaniach kondensator, który wraz z indukcyjnością przekładniowego transformatora zachowa się jako obwód rezonansowy i w ten sposób pomoże rozciągnąć zakres częstotliwości powstałego zestawu głośnikowego lub głośnika. Kondensator ma też za zadanie oddzielić napięcia prądu stałego.
Moc rozprowadzanego obwodu związana jest z impedancją. Pojęcie "systemu o wysokiej impedancji" jest stosunkowo relatywne (np. rozprowadzenie 400W/100V ma zaledwie 25 ohm oporności, lub np. transformator przekładniowy 100V/6W obciążony 4 ohm na stronie pierwotnej wykazuje 1666 ohm).
Jeżeli transformator ma przekładnie P:1, a impedancją obciążenia Zzec to na pierwotnej stronie zindukuje się według wzoru
Wzór.

Z impedancją związana jest również wstępna regulacja mocy, którą wykonuje się zwykle przy pomocy odgałęzień na transformatorze przekładniowym. Biorąc pod uwagę uwarunkowania elektryczne lepsza jest regulacja na stronie wtórnej.
Wstępna regulacja mocy na transformatorze przekładniowym.
Wstępna regulacja mocy na transformatorze przekładniowym.


następna >>