Odbiór wymuszony (alarmowy).


Wymuszony odbiór (alarmowy) jest jednym z głównych środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego przekazywanych przez radiowęzeł. Zadaniem jest wprowadzić sygnał alarmowy słuchaczowi nawet wtedy, kiedy regulator głośności nastawiony jest na pozycję 0. Wymuszony odbiór wymaga specjalnego okablowania, specjalnych wyjść z radiowej centrali, a także specjalnych regulatorów głośności, które umożliwiają odebranie sygnału alarmowego.
Istnieją dwie metody jak rozwiązać wymuszony odbiór (alarmowy). Wybór którejś z metod uwarunkowany jest względami finansowymi, warunkami bezpieczeństwa, a także możliwościami centrali

1. Metoda ze specjalnym przewodem sygnałowym.
Oprócz dwóch przewodów, które przenoszą "normalny" sygnał, do systemu wprowadza się trzeci przewód, na którym pojawi się sygnał "w wyjątkowych sytuacjach". Sygnał ten dostaje się poprzez regulator głośności aż do zestawu głośnikowego. Taki przewód jest najczęściej oznaczony jako NP, EM lub DIRECT. Standardem jest w (czasie wymuszonego odbioru) oznakowanie sygnału na "normalnym" przewodzie symbolem IN

Schemat połączeń 100V z wymuszonym odbiorem za pomocą specjalnego przewodu sygnałowego.

Schemat połączeń 100V z wymuszonym odbiorem za pomocą specjalnego przewodu sygnałowego.

Niewygodą tego systemu jest to, że wymuszony odbiór (alarm) działa tylko w pozycji "wyłączone", w pozostałych pozycjach wymuszonym odbiorem jest właśnie normalny sygnał. Najbardziej krytyczna sytuacja powstaje wtedy, kiedy głośność jest nastawiona na przedostatniej pozycji przed pozycją "wyłączone".

2.Metoda z przewodem załączającym.

Schemat połączeń 100 V z wymuszonym odbiorem (metoda załączenia).

Schemat połączeń 100 V z wymuszonym odbiorem (metoda załączenia).

W tej metodzie zwanej często jako 4 przewodowej wykorzystuje się pary przewodów. Podczas niebezpieczeństwa na parze przewodów E/M generuje się napięcie stale 24 V, które zadziała zasilając cewkę przekaźnika i w konsekwencji przekaźnik mostkuje regulator głośności i wtedy jest sygnał niezależnie od regulatora głośności. Napięcie załączenia może też mieć inną wartość.


następna >>