Radiowęzeł szkolny i jego modernizacja - podstawowe zasady doboru sprzętu
Trwające ferie zimowe to dobry moment na zaplanowanie inwestycji w szkole. Bardzo często jednym z brakujących lub wymagających modernizacji elementów jest instalacja radiowęzłowa. Z nami dowiecie się w jaki sposób dobrać sprzęt dla swojej szkoły.
Wzmacniacz – serce radiowęzła
Instalacje radiowęzłowe realizuje się w technice 100V. Zapewnia ona łatwy montaż, wygodę, a także pozwala w prosty sposób wyliczyć moc wzmacniacza niezbędną do utrzymania całej infrastruktury. Krótko mówiąc – moc wzmacniacza musi być wyższa lub równa sumie mocy głośników. Proste, prawda?
Do tego warto, aby wzmacniacz posiadał opcję strefowej regulacji głośności. Daje nam to możliwość wydzielenia konkretnych przestrzeni, do których możemy kierować komunikaty. Popularnym podziałem jest rozróżnienie klas i korytarzy, ale oczywiście mamy tutaj sporą dowolność.
Uzupełnieniem wyposażenia wzmacniacza powinny być elementy zapewniające podstawowe źródła dźwięku. Port USB, łączność Bluetooth, a także wejście mikrofonowe i AUX, dzięki którym podłączymy do wzmacniacza np. laptopa.
Głośniki – jaka moc? Ile sztuk?
Jak zaznaczyliśmy wyżej, ważne, aby suma mocy głośników nie przekraczała mocy wzmacniacza. Do sal lekcyjnych, pokoju nauczycielskiego i tego typu pomieszczeń z czystym sumieniem można podłączyć głośniki o mocy 5W. W przypadku korytarzy jest to kwestia do uzgodnienia, w zależności od wymagań i budżetu – można zastosować głośniki o mocy 10W rozmieszczone z trochę większą częstotliwością lub o mocy 20W z zachowaniem większych odstępów. W trakcie przerw korytarze potrafią być niezwykle gwarne, dlatego do 'przebicia się' z komunikatem przez szum niezbędny będzie mocniejszy głośnik niż ten, z którego korzystać będziemy w sali lekcyjnej.
Przykładowy radiowęzeł
Hipotetyczna przestrzeń szkolna do nagłośnienia składa się z 20 sal lekcyjnych, 2 pomieszczeń socjalnych i 3 korytarzy, każdy z nich o długości 35 metrów. Zgodnie z powyższymi wskazówkami potrzebujemy 22 głośniki o mocy 5W, co daje nam sumę 110W. Do tego typu przestrzeni polecamy nasz flagowy głośnik radiowęzłowy ARS 391, który posiada opcję podłączenia na 5 lub 10W. Szczegóły dotyczące tego produktu dostępne są pod tym linkiem.
Na jeden korytarz zalecamy montaż czterech głośników o mocy 20W, co przy trzech korytarzach daje nam 12 głośników. Odpowiednim głośnikiem na szkolne korytarze jest SP 502, którego dokładny opis wraz ze zdjęciami i specyfikacją znajdziecie tutaj.
Łączna moc całej instalacji wynosi 350W. Do zapewnienia niezawodnej pracy niezbędny będzie zatem wzmacniacz mogący pochwalić się takim lub wyższym parametrem. W naszej ofercie znajdziecie wzmacniacz JPA 1351, który idealnie spełnia wszystkie warunki – odpowiednia moc, strefowa regulacja głośności, wejścia AUX, porty USB/SD, Bluetooth, wejścia mikrofonowe. Aby zapoznać się z pełną charakterystyką tego urządzenia wystarczy kliknąć tutaj.
Całość instalacji oczywiście warto uzupełnić o podstawowy mikrofon stołowy PA 561, który umożliwia nadawanie komunikatów. Wszystkie niezbędne informacje uzyskanie po kliknięciu w ten link.
Skontaktuj się z nami!
Oczywiście w naszej ofercie znajdują się gotowe zestawy radiowęzłowe, które znajdziecie w zakładce 'Gotowe rozwiązania' – Nagłośnienie szkoły oraz Radiowęzeł szkolny. Natomiast, jak zawsze, zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz na stronie, e-mail (sklep@dexon.pl), telefon ( 61 43 89 116 lub 61 43 89 123) oraz naszego Facebooka. Dobierzemy i wycenimy odpowiedni sprzęt pod Wasze indywidualne wymagania i budżet.
Czytaj dalej